Søg
Close this search box.

Vi optager vores tirsdagsforedrag og gør dem tilgængelige for vores medlemmer som lydfiler. Husk at du skal være logget ind for at kunne tilgå filerne.

Gå til samlet oversigt over lydfiler (login-side)

Senest udgivne lydfiler

(oktober 2023 – marts 2024)

Ann Bjerre | Chartres katedralen og labyrinten

I byen Chartres – beliggende cirka 80 kilometer syd for Paris – ligger den berømte katedral Notre Dame de Chartres. Læn dig tilbage og vær med på pilgrimsvandring i Chartres Katedralen, der byder på eventyrfortælling, citater fra bibelen og budskaber til det 21. århundrede. Glæd dig til en fascinerende indsigt og intens opdagelsesrejse ind i katedralens univers. Foredraget er inspireret af Ann Bjerres seneste bog “Vand til vin – Katedralen og budskabet om livsglæden”.
Lyt til Ann Bjerre 🎧

Else Marie Post | Sophia-Maria – Guds feminine ansigt

Visdommen er det feminine aspekt af det Guddommelige og rummer i sig mange aspekter: Lyset, Ordet, den Hellige Ånde, guddomsfylden, Livets vand, mm. Visdommen er Den Store Moder, der findes i alle visdomstraditioner: i Egypten hed hun Isis, i Grækenland Sophia, i den kristne tradition Maria, i Persien Astrate, i Østen Kwan Yin, osv. Ved at søge Visdommen kan vi vandre på vores indre pilgrimsvej tilbage til det guddommelige.
Lyt til Else Marie Post 🎧

Francois Bianco | Via astrologi ind i den nordiske mytologi

Nordens gudebillede er omfangsrigt og sprængfyldt med ressourcer. Foredraget viser sammenhængen mellem esoterisk astrologi og Kundskabens Træ kaldet Yggdrasilen. Vi får værktøjer til at navigere mellem astrologien og den nordiske mytologi gennem Odins 9 verdener. Som skandinaver kan vi nære os på den nordiske mytologis ressourcer ved at skabe kontakt til f.eks. jætter, norner, muspler og aseguder. Vi vil bl.a. dykke ned i forbindelsen mellem vores 4 elementer og udviklingen af evner inden for telepati og trolddom.
Lyt til Fancois Bianco 🎧

Heidi Hansen | Chakraer, syvårdsperioder og grænsetemaer

Hvordan udvikles/åbnes hvert af de 7 chakraer i løbet af menneskets livsrejse via æterlegemet? Og hvordan påvirker vores livstemaer sansningen af os selv og verden gennem chakraerne? Chakraerne kan betragtes som æteriske sanseorganer, og samlet set udgør chakraerne et samlet, vævende sanseorgan rundt om menneskets fysiske legeme. Æterlegemets sansekvaliteter er afgørende for, hvordan vi hver især som menneske møder andre mennesker og verden omkring os. Foredraget er et bud på, hvilke sanse- og grænsetemaer, der knyttes til de syv chakraer.
Lyt til Heidi Hansen 🎧

Henrik Paragate Gronemann | En astralrejse gennem mælkevejen

Introduktion til den vediske transformationslære og en god mulighed for selv at afprøve kropslige og astrale energier gennem en guidet astralrejse ind i Mælkevejen. Foredraget har fokus på dig og din væren i verden og belyses gennem den vediske beskrivelse af Aryan Transformationen. Du præsenteres for de gamle indiske vismænds (Rishiernes) metoder til at lede vores tanker, handlinger og impulser i samklang og harmoni med universet.
Lyt til Henrik Paragate 🎧

Lisbeth Hultman | Stemmens vej 3: Glæde, transformation og frihed

Serien om Stemmens Vej fortsætter. Stemmen er et værdifuldt redskab til at skabe kontakt indadtil på et dybt plan, hvor ord ofte ikke rækker. Stemmen kan heale, rense og skabe balance i din krop og genskabe fred og kærlighed til alt levende omkring dig, og endelig kan stemmen frigøre dit fulde stemmepotentiale.
Lyt til Lisbeth Hultman 🎧

Marina Munk | Det 13. univers

Marina Munk opdaterer os om de nye kollektive energier i universet. De energier der påvirker os lige nu. Det sker i samarbejde med ærkeengle og opstegne mestre, som hjælper Jorden i denne tid, hvor vi nu afslutter en 24.000-årig cyklus og begynder på en ny i det 13. univers. De kanaliserede visioner indeholder informationer om den nye tid på vejen til enhed og positive totale forandringer her på Jorden. Marina Munk fortæller også om sin vej til dette åndelige arbejde, og der vil være tid til spørgsmål og svar.
Lyt til Marina Munk 🎧

Peter Lund Frandsen | Vandets visdom – kender vi kun en dråbe af sandheden?

Tag med Peter Lund Frandsen ud på de vilde vover og hør om vandets fantastiske egenskaber. Peter præsenterer den kontroversielle frontlinie forskning på en måde så alle kan være med. Hvad betyder det for dig? For menneskeheden? For vores verdenssyn? Vand kender vi alle sammen, det er noget af det mest almindelige. Men kigger man efter, viser det sig at vand er meget vildere end man skulle tro, og langt fra forstået til bunds. Hvorfor er vand så nødvendigt for liv? Hænger vand og bevidsthed sammen?
Lyt til Peter Lund Frandsen 🎧

Vicki Gylling | Følg en life-mentor ind i human designs forunderlige verden

Opdag, hvad Human Design er, og hvordan det kan hjælpe dig med at forstå dig selv dybere samt til at leve dybt fra din essens og opnå et liv i balance. Human Design viser, hvordan vi hver især unikt er skabt til at leve og være i verden. Hvordan vi ved at være 100 % tro mod os selv og vores mest naturlige måde at være menneske på vil kunne opfylde vores formål, have optimalt helbred, livsglæde og se livet folde sig ud for os. Kassetænkning, normer og sammenligninger er sparket ud til højre, og i stedet står du tilbage med et helt unikt energimæssigt aftryk, der er dig.
Lyt til Vicki Gylling 🎧

Tilmeld nyhedsbrev

Modtag vores nyhedsbrev for at få information om nye kurser og foredrag