Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

SKREV PLATON OM MEDITATION? foredrag ved Henrik Krog Nielsen

22. oktober 2024 - 19:00 - 21:30

NYT FOREDRAG i stedet for det aflyste med Ellen Damsholt

 

Antikkens Grækenland er anset for at være vor kulturs vugge, og Platon betragtes af mange som værende den største filosof i vesten.
Det er især fra Østen, at vi kender til meditation. Men Platon, fra antikkens Grækenland, skrev også om meditation, nemlig i sin dialektik – som han kalder “den højeste kundskab”.
Dette er dog ikke anerkendt på universiteterne i dag – ligesom man heller ikke der bryder sig om Platons beskrivelser af reinkarnation.

For at vise Platons dialektik som meditation anvendes Tibetanerens skrifter som sammenligningsgrundlag. Der vil indgå mange citater i præsentationen.

Følgende andre dele af Platons filosofi vil indgå: Platons hulebillede, begrebsanalyse, ideer, treenighed/bevidsthed, kærlighed og etik.

 

Henrik Krog Nielsen (f. 1959) er cand.mag. i filosofi og voksenpædagogik.
Forfatter til ”Den esoteriske Platon og Tibetaneren” (2022) – som vist er den eneste af sin slags (kommer snart på engelsk),
meditationsbogen ”Hvem taler jeg med, når jeg taler med mig selv?” (2010) og fire undervisningsbøger i filosofi til folkeskolen.

 

Pris: 90/120 kr. for medlemmer/gæster.
Betaling: Beløbet betales ved indgangen.

 

#teosofi

ID: 242022HNIffn

Detaljer

  • Dato: 22. oktober 2024
  • Tidspunkt:
    19:00 - 21:30
  • Begivenhed Kategori:

Sted