Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Napoleon lod sig guide af Spåkonen Marie Lenormands egne tarotkort – foredrag v/Charline Løvetand

21. januar 2025 - 19:00 - 21:30

Lenormand kan bruges på mange måder, og det er naturligvis vigtigt at blive “læst” af en, man synes om i form og udtryk, lidt som at vælge frisør vil jeg sige. Som de eneste systemer jeg kender til, skriver man alle spørgsmål ned samt svar i Lenormand, og det viser sig at være meget særligt, for jeg har flere, som har fået læsninger igennem mange år, og hvor vi kan gå tilbage og læse hvad udfaldet blev med kæreste, uddannelse, svigersøn, ægteskab, huskøb osv. osv. Og dermed kan man regne ud, at kortene er mellem, 85-95 % akkurate. 

Jeg har lige været med i P3 programmet Carte Blanche, hvor jeg hver uge spåede via kortene på udfaldet af TV2 programmet Balcherlorettes udfald. Og selvom radioværterne spurgte på andres vegne (pigerne i programmet og deres bejlere), så har alle svarene vist en rate på 74% korrekte. 

Du vil kunne opleve og mærke på de forskellige kort deck samt se de mange forskellige udførsler og måske blive fortryllet til at få dit eget deck og komme i gang. Kortene har meget kontante svar og kan være så direkte som at svare ja/nej/neutral. Dog elsker jeg at lægge dem op i et større oplæg, som fortæller en slags rebus.

Jeg lægger kort for mange mennesker som lader sig guide af oplæggets udfald og går således mere afklaret videre i livet. Det er et meget givende redskab, og jeg har undervist mange som bruger det i deres praksis som terapeut eller coach. De er nemlig gode som ice-breaker eller for at få samtalen igang, og for nogen er det nemmere at se på kortenes symboler og grafik og tale end at se den anden person i øjnene. Nogen tager kortenes betydning meget bogstaveligt og andre lidt lettere og som et støtteben til livets udfordringer.

Pris: 90/120 kr. for medlemmer/gæster. Betal ved indgangen.

Det er muligt at deltage onlineBetal ved at klikke på Find billetter:


Link til GUIDE – Bestil billet på Billetto

 

Charline (oftest kaldet Charlie) er 56 år og mor til 4 voksne børn. Jeg har altid været interesseret i magi og mystik og haft clairvoyante evner fra helt lille, ikke at jeg synes det var noget særligt eller noget, jeg skulle bruge til noget, men sådan er det blevet… det lå nok i kortene. Jeg er uddannet designer og har været meget omkring som selvstændig, inden jeg blev ført ind til det jeg laver i dag, nemlig healing, ceremonier og ritualer af bl.a. overgangsritualer som celebrant/ceremonileder, undervisning og læsning af tarot/sibille/orakel og Lenormand systemet.

#tarot

ID: 250121CLØffnTFK

Detaljer

  • Dato: 21. januar 2025
  • Tidspunkt:
    19:00 - 21:30
  • Begivenhed Kategori:

Sted