
DEN GYLDNE SOLSTRØM: SIRIUS, HORUS OG KRISTI GENKOMST, Online foredrag ved Marcus Myhr

Bevidsthedslyset fra de store flammeherrer udsendt fra Sol-Logos til Jorden i samarbejde med den store Sirius-Loge er en af de store indvielsesstrømme, der er kommet ind på Jorden fra Atlantis og overført til Egypten og gået videre i den jødiske og kristne esoteriske tradition.
I dette foredrag sporer vi sol- og visdomsstrømmen fra ”SepTepe”, det man i egyptisk mytologi kalder: ”Den første tid”, hvor guder som Ra, Isis, Osiris og Zeus samt halvguder som Horus, Cuetzalcoatl og Thoth gik på jorden og skabte de første indvielsesstempler. De store indviede, der dengang gik på Jorden, er bl.a. beskrevet i kongetavlerne og på tempelmurerne i Edfu. Vi vil undersøge, hvordan denne store indvielsesstrøm fra Atlantis og Sirius er blevet overført til jordens DNA (mennesker på moder Jord), hvordan den efter oversvømmelsen af Atlantis, blev overført til de egyptiske faraoer, ikke mindst Akhnaton i Egypten og senere til andre traditioner gennem bl.a. Moses i Jødedommen og Kabbalah samt Jesus i Kristendommen og Alkymismen. Og mindst lige så vigtigt, vil vi undersøge hvordan denne solstrøm fra Sirius og Sol-Logos, er aktiv i nutiden og forbereder vejen for Kristi komme i menneskehedens hjerte.
Pris: 100/140 kr. for medlemmer/gæster.
Bestil billet i god tid inden foredraget! – Se nederst.
Linket findes på ordrebekræftelsen i mailen man modtager, når bestillingen er gennemført.
Om foredragsholderen

Marcus er religionshistoriker, ID-Psykoterapeut, esoterisk astrolog og healer. Han underviser på Lysarbejderuddannelsen og Solprogrammet på Den Gyldne Cirkel og har studeret teosofi siden 2001.
#visdom
ID: 260505MMYfonTFK