Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

AFLYST— ”SJÆLENS NATUR” af Lucille Cedercrans #5, kursusforløb ved Jørgen Brøndum

29. november - 10:00 - 16:00
Forløbet er et mellemtrin, hvor deltagerne forventes at have en grundlæggende viden om den esoteriske lære samt en vis erfaring med meditation og daglig praksis. Undervisningen følger en struktur, hvor lektionerne gennemgås i fælles læsning og suppleres med gruppearbejde, der danner grundlag for en dybere fælles forståelse. Uafklarede spørgsmål samles og diskuteres i plenum for at skabe yderligere klarhed.

For at få størst muligt udbytte anbefales det, at deltagerne forbereder sig inden hver weekend ved at læse de relevante lektioner, notere spørgsmål og følge den anbefalede meditationspraksis, herunder anvende de tilknyttede sædtanker.

Hver undervisningsdag inkluderer meditationer baseret på bogens indhold samt særlige øvelser udviklet ud fra underviserens erfaring og praksis.

Bogen ”Sjælens Natur” medbringes og kan købes i Teosofisk Forenings boghandel  (198 kr.)

lørdag den 29. november 2025, kl. 10.00 – kl. 16.00

Pris for lørdag den 29. nov.: Kr. 375/475 kr. for medlemmer/gæster.
Ved framelding tilbageholdes 100 kr. til administration.

I prisen indgår kaffe, the og lette traktementer. Frokosten sørger man selv for.

Tilmelding og Betaling til kurset – klik på Find billetter:


Jørgen Brøndum er en flittig studerende af både Martinus, Alice A. Bailey, Lucille Cedercrans, Rudolf Steiner og meget andet esoterisk litteratur.

Jørgen har en baggrund som frimurer, tidligere i den danske frimurerorden på Blegdamsvej og nu i det internationale fælles frimureri for mænd og kvinder Le Droit Humain. Jørgen har en daglig meditationspraksis, deltager i avancerede studiegrupper og arbejder bevidst med lysarbejde i samarbejde med en international gruppe, spredt over hele kloden.

 

 

Detaljer

  • Dato: 29. november
  • Tidspunkt:
    10:00 - 16:00
  • Begivenhed Kategori:

Sted